Před 74 000 let otřásla naší planetou gigantická vulkanická erupce v Indonésii. Zdejší sopka vyvrhla mračna sopečného prachu do vzdálenosti 3000 kilometrů. Ten zastínil slunce a způsobil všude na Zemi celoroční zimu. Kráter, který při erupci...

Popis

Před 74 000 let otřásla naší planetou gigantická vulkanická erupce v Indonésii. Zdejší sopka vyvrhla mračna sopečného prachu do vzdálenosti 3000 kilometrů. Ten zastínil slunce a způsobil všude na Zemi celoroční zimu. Kráter, který při erupci vznikl, byl větší než město Londýn. Nebyla to obyčejná erupce. Byla to supererupce. Lidská rasa byla v té době ještě v plenkách. Na celé Zemi žilo jen několik tisíc lidí. Co by se ale stalo, kdyby k další supererupci došlo uprostřed státu, který je domovem 300 milionů lidí?

Nemůžeme vyloučit, že příští taková katastrofa v Yellowstonském parku zahubí na naší planetě víc lidí, než všechny předchozí erupce dohromady. Kdyby došlo k supererupci zítra, následky by mohly být strašlivé. Celý jeden kontinent by byl zdevastován a zničující důsledky pro celou planetu by měly mnohaleté trvání. S pomocí předních odborníků na geologii a vulkanologii z výzkumných ústavů celého světa se v tomto pořadu pokusíme odpovědět na otázku, jak velká je možnost, že Yellowstonský supervulkán vybuchne ještě za našeho života a jaké by mohly být následky této exploze.