Satisfakce 1720
Typ:
film
Žánr:
komedie, drama
Délka:
97 min
Motto:
Mír byl jeho největší nepřítel
Země:
Dánsko, 2015
Dánský kontradmirál Peter Wessel Tordenskjold je hrdinou Velké severní války. Ta začala v roce 1700, trvala přes dvacet let, skončila porážkou Švédska a podpisem Nystadského míru. Slavný vojevůdce, kterému ještě nebylo ani třicet let, tím ztratil...

Popis

Dánský kontradmirál Peter Wessel Tordenskjold je hrdinou Velké severní války. Ta začala v roce 1700, trvala přes dvacet let, skončila porážkou Švédska a podpisem Nystadského míru. Slavný vojevůdce, kterému ještě nebylo ani třicet let, tím ztratil smysl svého dosavadního života a nový zatím nenalezl. Není se až tak co divit, protože jej marně hledá hlavně pod sukněmi dívek a na dnech džbánků, lahví a sklenic. To, že je tento pohledný muž slavným válečným hrdinou, mu cestu do cizích postelí i k alkoholu hodně usnadňuje.

Jeho jediným a věrným průvodcem ve slavných bitvách i teď, v nudném míru, je jeho sluha Kold. Ten se na Tordenskjoldovo trápení nemůže dívat a přesvědčí jej, že je pomalu čas opustit přístav, najít si dobrou ženu a usadit se. Tordenskjold a Kold tedy vyrážejí na cestu po Dánsku a severním Německu, která se ale rychle změní na zběsilou jízdu plnou divokých večírků, vášnivých nocí, rvaček, útěků a kocovin. Válečný hrdina, který se svým životním stylem podobá dnešním rockovým hvězdám, má ale před sebou poslední souboj, jehož konec je dodnes opředen mnoha legendami, mýty i konspiracemi.

Natáčení filmu Satisfakce 1720 probíhalo v České republice, tvůrcům učarovaly lokace v Praze, Kroměříži, Jaroměři, Rájci-Jestřebí, Ploskovicích, Roudnici nad Labem a Konopišti. V některých rolích se uplatnili i čeští herci, například barona von Goertze si zahrál Jan Novotný.

Dánský režisér Henrik Ruben Genz (1959) byl dvakrát vybrán do hlavní soutěže karlovarského festivalu. S poetickým dramatem Číňan (2005), za který získal Cenu ekumenické poroty a Cenu FIPRESCI a následně s dramatem Ukrutně šťastni (2008). Za tento groteskní příběh o svérázných lidech na dánském zapadákově byl oceněn hlavní cenou, Křišťálovým glóbem.