Nikos Kazantzakis, největší řecký prozaik minulého století, od jehož smrti uplyne letos 50 let, strávil dva pro něho velmi významné pobyty v předválečeném Československu. Šlo o dva roky na přelomu 20. a 30. let, s roční přestávkou, kdy žil v dnes...

Popis

Nikos Kazantzakis, největší řecký prozaik minulého století, od jehož smrti uplyne letos 50 let, strávil dva pro něho velmi významné pobyty v předválečeném Československu. Šlo o dva roky na přelomu 20. a 30. let, s roční přestávkou, kdy žil v dnes neexistující osadě Myslivny nedaleko Božího Daru v Krušných horách. Pracoval zde na druhé a třetí verzi svého eposu Odysseia, který sám považoval za své nejvýznamnější dílo, a na črtl zde i několik děl prozaických.

Tento světoběžník zde se svou manželkou trávil měsíce v absoutním tichu a klidu, v sepětí s přírodou, a do konce života vzpomínal na čas, který strávil na "vrcholu štěstí a Československa." Skutečně významným kontaktem s českou kulturou je ovšem spolupráce s Bohuslavem Martinů, který podle jeho románu Kristus znovu ukřižovaný napsal světové operní dílo Řecké pašije.