zavřít
upravit profil

Daleko do nebe - Stručný popis

Co udělá, když manžela přistihne v náručí jiného muže? Julianne Moore v melodramatu o výbuchu rodinného krbu.

drama, romantický

Popis filmu

Kathy Whitakerová je dobře situovaná žena v domácnosti, která měla dosud na práci jen dohlížet na bezchybný chod velkého rodinného domu s pomocí svědomité černé služky Sybil, ráno i večer dobře vypadat a milovat své dvě děti a muže Franka. Právě ze strany dosud spolehlivého manžela, který pracuje v místní televizní společnosti, však přijde neočekávaný útok, pod nímž začne praskat úpravná fasáda vzorné americké hospodyňky jako vystřižené z dobové verze amerického Cosmopolitanu. Cathy totiž jednoho večera Franka přistihne v náručí jiného muže – a rychle zjišťuje, že navzdory všem jejím snahám není své dosud potlačované homosexuální sklony ochoten ani „léčit“, ani se jich vzdát.

Cathyin dosavadní svět založený na bezpečných konvencích neposkvrnitelné rodinné instituce je v troskách. Od podzimu 1957 do rozkvětu první třešně na jaře 1958 v úpravné maloměstském Hartfordu v Connecticutu se odehrává příběh ženy, která je donucena kompletně přehodnotit svou životní roli a hledat své nové místo ve světě. Pod produkční záštitou Stevena Soderbergha a George Clooneyho vznikl další originální film nezávislého amerického režiséra Todda Haynese (autora vysoce ceněné Sametové extáze). Formálně vytříbená pocta klasickým hollywoodským „ženským“ filmům 50. let se vyjadřuje k otázkám proměn vztahů sexu, rasismu a ženského sebeurčení prostřednictvím inteligentně a přitom velmi citově pojatého vzorce klasického melodramatu.

Snímek byl oceněn čtyřmi cenami Independent Spirit Award. Na MFF v Benátkách získala Julianne Moore za svůj vynikající herecký výkon Volpiho pohár a cenu diváků, kameraman Edward Lachman ocenění za umělecký přínos a režisér Todd Haynes prestižní SIGNIS Award. Nominace na 4 Oscary (Julianne Moore za nejlepší herecký výko, kameru, scénář a hudbu a 4 nominace na Zlatý glóbus.