Šestidílný dokumentární cyklus BBC o historii starověké římské říše. 1. Nero První část přináší obraz císaře Nerona, jehož smrt ukončila vládu dynastie, která vládla od začátku věku císařů. Pod vlivem proslulého románu "Quo vadis?" je...

Popis

Šestidílný dokumentární cyklus BBC o historii starověké římské říše.

1. Nero
První část přináší obraz císaře Nerona, jehož smrt ukončila vládu dynastie, která vládla od začátku věku císařů. Pod vlivem proslulého románu "Quo vadis?" je rozšířen názor, že Nero zapálil Řím a následně z toho obvinil křesťany. Zdá se však, že to není pravda. Na druhé straně však byl požár Říma událostí, která změnila Neronův život. Existují důkazy, že se snažil naopak Řím zachránit a po požáru rozhodl o jeho obnově. Jeho velkorysé plány však vedly k finanční katastrofě a bídě, která nakonec způsobila jeho pád i smrt.

2. Caesar
Druhý díl přináší pohled na život a činy římského politika, vojevůdce a spisovatele Gaia Julia Caesara. Ten po vítězství v občanské válce začal novou éru Říma. V mnoha ohledech byla jeho krátká vláda úspěšná - ale dopustil se jedné velké neprozřetelnosti. Římská republika se totiž kdysi zrodila ze strachu, že by jí někdy vládl tyran. Principem proto bylo, že jednotlivec nesmí mít příliš velkou moc. Caesar se chtěl stát králem, ale tento plán ho zahubil. Jeho vrahové však nemohli zvrátit běh dějin. Věk republiky skončil a začala vláda císařů.

3. Tiberius Gracchus
Třetí díl zobrazuje bouřlivé období před vznikem císařství. V době, než Římu vládli císařové, se mladý tribun lidu Tiberius Gracchus pokusil odvrátit hrozící krizi republiky a reformami posílit demokratický charakter Říma. Jeho snahy narazily na odpor, protože chtěl omezit latifundie a posílit střední stav a rolnictvo. Řím se ocitl na pokraji občanské války. Na jedné straně byli Tiberiovi stoupenci, na druhé ti, kteří byli přesvědčeni, že je to budoucí tyran. Situaci - jako už v Římě tolikrát předtím a potom - vyřešila vražda. Přesto však Tiberius změnil Řím navždy: jeho zavraždění uvolnilo sílu davu. Trvalo sto let, než se římská společnost opět stmelila a vznikl nový typ vůdce - císař.

4. Povstání v Judeji
V roce 66 po Kristu vypuklo v římské provincii Judea mohutné povstání proti římské moci. Hrozilo, že destabilizuje celou říši. Aby Řím povstání potlačil, byl z exilu povolán zkušený vojevůdce Vespasianus a jeho syn Titus. Toto je příběh o tom, jak se tito dva muži pozvedli ze své bezvýznamnosti a povstání rozdrtili. Odměnou jim bylo, že se posléze oba stali císaři. Vznikla nová, úspěšná dynastie, mnohem skromnějšího původu, první bez svazků s vysokou aristokracií.

5. Konstantin Veliký
Další část zachycuje jednu z největších krizí v jejích dějinách. Obrovská říše byla rozdělena mezi čtyři vládce, kteří mezi sebou neustále bojovali. Jeden z vládců, Konstantin, našel cestu k řešení pod heslem - jedna říše, jeden Bůh, jeden císař. Opíral se o sílící vliv křesťanů a podařilo se mu v mocenském boji zvítězit. Jako neomezený vládce prováděl nezbytné reformy a předsedal prvnímu ekumenickému koncilu. Ze všech císařů je Konstantinův odkaz nejrozsáhlejší a nejtrvalejší.

6. Úpadek
Posledním dílem se uzavírá cyklus BBC, který se pokusil o rekonstrukci klíčových událostí římské říše a rozmachu civilizace, která utvářela tu naši. Říkalo se, že tato říše vytrvá věčně. A pak se rozpadla. Jak se to stalo? Příběh o pádu Říma je také příběhem slabého císaře, který chtěl být silný. Příběhem barbarského krále, který chtěl spravedlnost. Tak jako všechny předchozí i tento díl zobrazuje skutečné události a skutečné osoby. Je založen na spisech starověkých autorů a napsán ve spolupráci se současnými historiky.